Marie Stritzková - FlorianováMarie se narodila 11. srpna 1909. Již od dětství malovala a byla v tomto směru nadána výrazným talentem. Její oblíbenou technikou byl kvaš. Mimo krajinářství a ilustrace se hodně zabývala náboženskou tematikou. Malovala také portréty, často vynikající úrovně. Zpodobnila Williho Wessela, ale tyto portréty prý po jeho odchodu zničila. Pracovala, stejně jako její sourozenci, také pro
Dobré Dílo. Její prací jsou například volné grafiky pro Archy nebo doprovod bibliofilského vydání některých básní Karla Jaromíra Erbena, frontispisy drobných životopisných tisků nebo později obrázků ke knihám A. Fourniera.
Z obrazů Marie Stritzkové vyzařuje ticho a klid, zároveň však i napětí, které nutí k přemýšlení. Její obrazy jsou skromné a velmi působivé, ale přes jejich pokoru a skromnost z nich vyzařuje neobyčejná síla. Časté motivy loučení, smutku a smrti, ale také např. ukřižování jsou vyjádřené s velkou přesvědčivostí a emocionální hloubkou. Výrazně ztvárnila spoustu lidových motivů, přes obyčejný život na venkově až k ilustracím lidových písní, které sálají barvami a životem.
Svou tvorbu na čas přerušila po svatbě s malířem Otto Stritzkem. Žili až do své smrti ve Staré Říši. Marie přežila svého manžela o 12 let. Po jeho smrti se sice vrátila k malování, ale při pohledu na obrazy z těchto let je zřejmé, že původní hluboká silná inspirace se jakoby ztlumila. Náměty z této doby jsou převážně náboženské. Zemřela 14. dubna 1998 ve věku téměř devadesáti let.
text - Františka Jirousová